Jak działają biogazownie rolnicze?

Jak działają biogazownie rolnicze?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii przez osoby prywatne, przedsiębiorstwa i gospodarstwa rolne, choć obecne w naszym kraju już od wielu lat, nadal cieszy się rosnącą popularnością. Osoby, które chcą zastąpić paliwa szkodliwe dla środowiska oraz ludzkiego zdrowia ekologicznymi alternatywami, nieustannie poszukują nowych, jeszcze wydajniejszych sposobów na zadbanie o planetę, a jednocześnie zmniejszenie kosztów zużycia mediów. To właśnie z tego powodu posiadacze gospodarstw rolnych coraz chętniej decydują się na instalację biogazowni rolniczych.

Biogazownie jako ekologiczny sposób na produkcję ciepła i prądu

Biogazownie rolnicze, znane również jako elektrociepłownie na biogaz, to systemy wzbudzające coraz większe zainteresowanie. Pozwalają one na zagospodarowanie bioodpadów powstających w gospodarstwach rolnych i wykorzystanie ich do produkcji ekologicznej energii elektrycznej oraz cieplnej. Funkcjonowanie biogazowni nie wiąże się z żadnym negatywnym wpływem na środowisko, hodowlę zwierząt, uprawy ani ludzi. Pozwala za to na zmniejszenie kosztów ogrzewania i zużycia prądu, eliminację emisji szkodliwych substancji (obecną choćby przy eksploatacji konwencjonalnych urządzeń), a także ekonomiczne wykorzystywanie odpadów rolnych, spożywczych bądź komunalnych.

Zasada działania biogazowni rolniczej

Działanie biogazowni rolniczej opiera się na mechanizmie beztlenowej fermentacji metanowej biomasy (zwanej substratem), który skutkuje powstaniem biogazu. Bioodpady pochodzące z gospodarstwa rolnego umieszcza się w zbiorniku fermentacyjnym, gdzie są one podgrzewane do ok. 40 stopni Celsjusza i nieustannie mieszane. Dzięki temu mikroorganizmy rozkładają biomasę, produkując biogaz (głównie metan) – ten następnie przetwarzany jest na energię elektryczną oraz cieplną za sprawą agregatów. Pozostałości po substracie trafiają zaś do specjalnego zbiornika i mogą być dalej wykorzystane np. jako nawóz.

Wszechstronność i bezpieczeństwo użytkowania biogazowni

Jedną z niezaprzeczalnych zalet biogazowni jest ich wszechstronność. Jako substrat do fermentacji metanowej mogą bowiem posłużyć najróżniejsze rodzaje biomasy, w tym:

● obornik,

● gnojowica,

● osady ściekowe,

● słoma,

● wytłoki owocowo-warzywne,

● kiszonka kukurydzy, wysłodki buraczane.

Warto też wspomnieć o całkowitym bezpieczeństwie użytkowania biogazowni rolniczych w kontekście powstającego w nich metanu, w innych przypadkach mogącego grozić wybuchem. Odpowiednio wykonana i eksploatowana elektrociepłownia na biogaz nie dopuszcza bowiem wystarczającej ilości tlenu, która mogłaby powodować powstanie niebezpiecznej mieszaniny z metanem. Z tego powodu należy jednak skorzystać z usług doświadczonych profesjonalistów zajmujących się montażem oraz serwisem biogazowni rolniczych, aby zadbać o ich wydajność, ekologiczność i bezpieczeństwo.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl