Odpowiedni opał to podstawa skutecznego i ekologicznego ogrzewania, jednak jakość dostępnych na rynku paliw może się znacząco różnić. Niska jakość opału oznacza nie tylko większe koszty dla użytkownika, ale także zwiększone zanieczyszczenie powietrza i problemy z funkcjonowaniem kotłów lub pieców. Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać opał niskiej jakości jeszcze przed jego zakupem. Czy dane drewno opałowe jest odpowiednio wysuszone? Jakie cechy powinien mieć dobry węgiel? Jak sprawdzić, czy ekogroszek w workach nie zawiera szkodliwych dodatków? W tym artykule odpowiemy na te pytania i przedstawimy praktyczne wskazówki, które pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru.

Rosnące wydatki na energię i ogrzewanie skłaniają wiele osób do poszukiwania sposobów na oszczędności. Choć wymiana kotła na nowoczesny model może przynieść wymierne korzyści w dłuższej perspektywie, ze względu na dość wysokie koszty inwestycji nie zawsze jest możliwa. Jak się okazuje zakup pieca ekologicznego to jednak niejedyne skuteczne rozwiązanie, pozwalające obniżyć rachunki za ogrzewanie. Zastanawiasz się, co można zrobić oprócz wymiany głównego źródła ciepła? Podpowiadamy!

Węgiel kamienny i brunatny wciąż znajdują zastosowanie w elektrowniach, ciepłowniach, gospodarstwach domowych oraz w przemyśle do celów grzewczych. Gdzie wydobywa się najwięcej węgla? Jakie czynniki geologiczne determinują obecność złóż?

Wiemy już, jakie są podstawowe założenia programu Czyste Powietrze, kto może być jego beneficjentem, a także ile wynosi oraz na co można przeznaczyć dofinansowanie: podstawowe, podwyższone oraz na najwyższym poziomie.

„Czyste Powietrze” to program skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych oraz mieszkań, będący jedną z kluczowych inicjatyw proekologicznych. W poprzednich artykułach omówiliśmy już kwestie formalne związane z dofinansowaniem na poziomie podstawowym i podwyższonym. Teraz przyszedł czas, aby przedstawić zakres finansowania na najwyższym poziomie. Na co można przeznaczyć dotację? Jakie maksymalne kwoty są przewidziane dla konkretnych inwestycji? Zapraszamy do lektury.

Kotły centralnego ogrzewania to serce domowych systemów grzewczych. Dla wielu właścicieli domów ich sprawność i niezawodność są więc istotne, szczególnie w okresie zimowym. W kontekście dbałości o urządzenie coraz częściej pojawia się pytanie: czy przeglądy gwarancyjne kotłów są konieczne? Odpowiedź brzmi: tak – i to z kilku istotnych powodów. Przyjrzyjmy się bliżej, na czym polegają przeglądy, dlaczego są wymagane i co możemy zyskać, dbając o regularne serwisowanie kotła.

W poprzednim artykule omówiliśmy rodzaje inwestycji oraz widełki związane z dopłatami na poziomie podstawowym, dziś przyjrzymy się z kolei finansowaniu podwyższonemu. Zastanawiasz się, ile wsparcia mogą uzyskać beneficjenci programu „Czyste Powietrze” chcący skorzystać z nieco większego dofinansowania, a także, na co mogą je przeznaczyć? Przedstawiamy niezbędne informacje dotyczące zakresu finansowania podwyższonego.

W każdym nowoczesnym, ekologicznym kotle na paliwo stałe, np. na drewno, pellet czy węgiel, znajduje się inteligentny sterownik pełniący rolę centralnego systemu zarządzającego procesem spalania i dystrybucji ciepła. Do jego zadań należy automatyczne sterowanie parametrami kotła, monitorowanie pracy urządzenia oraz dostosowywanie ustawień do aktualnych warunków, co przekłada się na efektywność i bezpieczeństwo jego działania. Sprawdź, za co dokładnie odpowiada sterownik do pieca i w jaki sposób ułatwia on życie!