Koks – sposób powstawania oraz najważniejsze właściwości

Koks – sposób powstawania oraz najważniejsze właściwości

Koks jest rodzajem opału, który tworzy się w wyniku procesu termicznego przerobu węgla kamiennego, zwanego koksowaniem. Polega ono na wysokotemperaturowym (sięgającym nawet 1000°C) odgazowywaniu węgla bez dostępu powietrza, a odbywa się w ceramicznych komorach, które ustawione w rzędzie przylegają do siebie, tworząc baterię koksowniczą. Co ważne, do koksowania wybiera się wyłącznie szczególne typy węgla kamiennego, wyróżniające się odpowiednią zdolnością spiekania. Jest to o tyle istotne, że dzięki temu można dostosować rodzaj surowca do oczekiwań rynkowych w kwestii parametrów, wytwarzając charakteryzujący się określonymi własnościami koks.

Dlaczego warto korzystać z koksu?

Niewątpliwe zalety użytkowania go w roli opału są bezpośrednio związane z procesem koksowania, poprzez który węgiel zyskuje znacznie większą czystość chemiczną, wskutek usunięcia gazów, cieczy, substancji organicznych bądź innych zanieczyszczeń. Z tego powodu koks zawiera aż 90-95% węgla pierwiastkowego, co odpowiada za wysoką wartość opałową idącą w parze z niebywałą wydajnością. Co ważne, koks spala się powoli, długo utrzymując temperaturę, przez co świetnie sprawdzi się zwłaszcza do ciągłego palenia w piecach czy kotłach służących do grzania pomieszczeń bądź wody użytkowej. Dodatkowo jest wygodny w użytkowaniu, a także nie wydziela podczas spalenia substancji lotnych i smolistych, będąc rodzajem opału o niskim wpływie na zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

Kocioł na koks – na co należy zwrócić uwagę?

Nie da się ukryć, że inwestycja w nowy piec lub kocioł na koks to poważna sprawa. Z tego powodu warto dokładnie poznać własne wymagania, określić możliwości finansowe czy też ograniczenia przestrzenne, co z pewnością pozwoli na podjęcie jak najlepszej decyzji. Co ważne, warto pamiętać również o tym, że 1 października 2017 r. weszło w życie rozporządzenie w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Mówi ono o zakazie wprowadzania do obrotu kotłów o klasie czystości emisji niższej niż 5, którą określa norma PN-EN 303-5:2012. Z tego powodu warto sięgać właśnie po te urządzenia, które spełniają powyższe wymagania.

Zasadniczo wśród kotłów wyróżnia się:

  • piece ze spalaniem górnym – starsza generacja, która z uwagi na jednokomorową konstrukcją charakteryzuje się niższą sprawnością. Tego rodzaju kotły nie mają możliwości regulacji, są dość proste, stosunkowo tanie, ale zarazem uciążliwe w codziennej obsłudze. Dodatkowo wymagają używania większej ilości opału.
  • piece ze spalaniem dolnym – nowocześniejsze urządzenia, dysponujące specjalną komorą spalania, do której trafia koks z komory zasypu. Pozwalają na montaż dodatkowych akcesoriów ułatwiających obsługę pieca, np. regulatorów pracy kotła bądź wentylatorów nadmuchowych. Są zdecydowanie bardziej wydajne oraz znacznie wygodniejsze w obsłudze.

Jeżeli zależy Ci na zakupie wysokiej jakości opału zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą składu Ekogroszek Centrum w Długołęce niedaleko Wrocławia. Przygotowaliśmy szeroki asortyment koksu workowanegoOrzech II, Orzech niebieski czy Kostka, a także sprzedawanego luzem – np. Koks gruby. Ciesz się najlepszym koksem o doskonałej wartości opałowej już dziś!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl