Różnice między węglem kamiennym a brunatnym

Różnice między węglem kamiennym a brunatnym

Choć nieodnawialne źródła energii, do których zalicza się węgiel brunatny oraz kamienny, powstały miliony lat temu, obecnie odgrywają ważną rolę w produkcji energii na całym świecie. W Polsce – czy to w domowych gospodarstwach, czy zakładach przemysłowych, możemy jednak wykorzystywać tylko węgiel kamienny. Dlaczego? Co różni te dwa rodzaje surowców opałowych?

Charakterystyka węgla brunatnego i kamiennego

Węgiel brunatny jest nieco młodszym surowcem, ponieważ szacuje się, że powstał w erze paleozoicznej. Kamienny natomiast ukształtował się nieco później – w erze kenozoicznej. Jak wskazują na to same nazwy okresów dziejowych, pierwszy wyróżnia się barwą zbliżoną do brązu. W porównaniu do drugiego rodzaju surowca, przypominającego skały, jest nieco bardziej kruchy, zawiera więcej związków organicznych oraz wchłania wodę (dlatego może zamarzać zimą).

To właśnie te właściwości świadczą o tzw. kaloryczności, bezpośrednio wpływającej na wartość opałową, jak również cenę paliwa. Jako że podczas spalania węgla brunatnego wytwarzają się o wiele większe ilości popiołu, dwutlenku węgla, tlenków siarki i azotu, surowiec kamienny jest o wiele bardziej pożądany, a w rezultacie także droższy. 

Skład chemiczny surowców opałowych

W związku z tym, że węgiel brunatny jest materiałem, który powstał w wyniku krótszej przemiany torfu, ma on mniejszą niż surowiec kamienny zawartość pierwiastka węgla. W jego składzie znajduje się bowiem od 58 do 78% tej substancji, podczas gdy w drugim gatunku jej poziom wynosi od 75 do nawet 92%. 

Zastosowanie węgla brunatnego i kamiennego

Węgiel brunatny nadaje się do stosowania w kotłach z podajnikiem automatycznym. Mimo tego nie wykorzystuje się go w gospodarstwach domowych, lecz w przemyśle chemicznym do produkcji nawozów, paliw płynnych czy gazowych. Warto też pamiętać, że prawo ochrony środowiska oraz ustawa o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw aktualnie zakazują sprzedaży surowca brunatnego w Polsce.

W nowoczesnych domach popularnym materiałem opałowym stał się więc workowany ekogroszek, czyli rozdrobniony węgiel kamienny. Ma on zwartą strukturę, dzięki czemu jego spalanie jest wydajne, a także równomierne, co pozwala na efektywne ogrzewanie pomieszczeń oraz zmniejszenie kosztów utrzymania gospodarstwa. 

Z uwagi na duże zapotrzebowanie na surowce opałowe należy kupować je tylko ze sprawdzonych źródeł, ponieważ na rynku pojawiają się osoby oferujące fatalnej jakości bryły, a niekiedy zwykłe kamienie. Jeśli szukasz zatem godnego zaufania dostawcy węgla lub ekogroszku w workach – sprawdź ofertę sklepu internetowego Ekogroszek Centrum ze składem opału niedaleko Wrocławia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl