Pellet drzewny, czyli produkt powstały z trocin będących odpadem procesu obróbki drewna, to wyjątkowo efektywny materiał opałowy. Idealnie sprawdza się do spalania w nowoczesnych kotłach na biomasę oraz w domowych kominkach. Jest niedrogi, a przy tym o wiele bardziej ekologiczny niż wiele innych materiałów. Nie bez znaczenia jest to, na jaki gatunek drewna się zdecydujemy, a te dzielimy na dwie główne kategorie: iglaste i liściaste. Na co jeszcze należy zwracać uwagę?
Właściwości pelletu z drewna liściastego
Pellet z drewna liściastego powstaje z odpadów z takich gatunków jak dąb, brzoza, buk czy olcha. W przypadku litego drewna opałowego to właśnie gatunki liściaste zapewniają lepsze walory energetyczne spalania, natomiast po pelletyzacji drewno z gatunków iglastych wychodzi pod tym względem na prowadzenie. Pelletyzacja to w skrócie prasowanie oraz granulacja trocin, czego efektem jest zwiększona gęstość materiału.
Właściwości pelletu z drewna iglastego
Choć w stanie rąbanych desek wykazuje mniejszą efektywność energetyczną podczas spalania, to w procesie pelletyzacji nie tyle zyskuje nowe właściwości, co zostają one lepiej skompresowane. Pellet z drewna iglastego powstaje z trocin i wiórów będących odpadami produkcyjnymi procesu obróbki sosny, modrzewia, świerka itp. Dzięki pelletyzacji takie drewno przewyższa kalorycznością drewno liściaste, a to przekłada się na lepsze parametry energetyczne – w skrócie, możemy użyć mniejszej ilości pelletu do osiągnięcia odpowiedniej temperatury w piecu. Jednak to, co daje pelletowi iglastemu tak dużą przewagę, to zawartość związków żywicznych i innych naturalnych substancji, które wspomagają spalanie oraz ułatwiają samo rozpalenie materiału. Wisienkę na torcie natomiast dostrzegą właściciele przeszklonych kominków, którym z pewnością spodoba się piękny zapach i klimatyczne iskrzenie sprasowanego drewna.
Czy zawsze warto wybierać pellet z drewna iglastego? Czy wybór jest oczywisty?
Rzecz jasna, wybór nie jest oczywisty i bardzo często zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji – w końcu nie każdy lubi zapach spalanego drewna iglastego pełnego żywic. Warto wiedzieć też, że choć pellet iglasty ma lepsze parametry energetyczne, to te wartości nieznacznie od siebie odbiegają – pellet liściasty również jest wydajnym materiałem opałowym do nowoczesnych kotłów i kominków. O wiele ważniejsze niż sama kategoria gatunku drewna, z jakiego powstał granulat, jest jego klasa jakości (najlepiej EN Plus A1 albo DIN Plus). Warto też dla pewności przed zakupem dokładnie przeczytać skład pelletu, bo niektórzy producenci, oprócz czystych trocin drewnianych, wykorzystują też płyty MDF czy HDF z lakierem.
W naszym sklepie czekają na Ciebie starannie wyselekcjonowane materiały opałowe, w tym pellet drzewny z drewna iglastego oraz liściastego o różnej wielkości granulek.