Choć niektórzy nie zdają sobie z tego sprawy, duża część wyjeżdżającego z kopalni węgla jest mokra, co jest efektem płukania go na płuczkach kopalnianych. Jako że nie można suszyć go mechanicznie, wilgotny węgiel składuje się w halach, pod wiatami bądź też na placach. Wilgotność węgla to zjawisko powszechne i całkowicie normalne, ponieważ występuje wszędzie – nasila się w czasie wzmożonych opadów, a maleje zwłaszcza w okresie letnim. Bez wątpienia warto wspomnieć również fakt, że węgiel kamienny nie chłonie wody, która po nim ścieka. W ten sposób nie zmienia się jego wilgotność analityczna, lecz jedynie powierzchniowa. Suszenie węgla na placach uzależnione jest od pogody, pory roku oraz popytu.
Mokry węgiel a jakość spalania
Nie da się ukryć, że poziom wilgoci w węglu jest niebywale ważnym parametrem, który ma wpływ nie tylko na jakość spalania, ale też odbiór ciepła w komorze paleniskowej. Biorąc pod uwagę najkorzystniejsze warunki skutkujące otrzymywaniem optymalnej ilości ciepła, wilgotność węgla powinna wynosić między 10 a 12%. W przypadku przekroczenia tej granicy nadmiar wody może opóźniać zapłon węgla, natomiast kiedy będzie on za bardzo suchy może nie dawać oczekiwanych rezultatów. W wyniku zbyt małej ilości wody płomień jest znacznie słabszy, przez co sam węgiel nie pali się dobrze. Ponadto wilgotny węgiel mocno obniża wydajność oraz sprawność kotła, a w ekstremalnych przypadkach po umieszczeniu w piecu może z niego nawet ściekać woda. Wszystko to sprawia, że warto przykładać dużą uwagę do pilnowania wilgoci w paliwie podawanym na ruszt. Jest to bez wątpienia najprostszy, a zarazem niezwykle skuteczny sposób dbania o piec oraz dobrą jakość spalania w przekroju całego roku.
Kiedy jest najlepszy czas na zakup opału?
Inwestycja w materiał opałowy powinna być przemyślana i dobrze zaplanowana. Wśród osób doświadczonych w tej dziedzinie, najbardziej powszechne jest przekonanie, aby węgiel kupować od lata do jesieni, ponieważ właśnie wtedy wyróżnia się on najwyższą jakością. Dodatkowo upalne lato umożliwia odparowywanie nadmiaru wilgoci, a dzięki temu wpływa na obniżenie finalnej ceny. Nie bez znaczenia jest też czas realizacji zamówień – krótszy latem oraz wydłużający się wraz z nastaniem jesieni, o czym dobrze wiedzą osoby zwlekające z zakupem opału do pierwszych chłodnych dni. Pamiętaj również o tym, że węgiel w workach foliowych ma większą tendencję do “pocenia się” i skraplania wody w worku, natomiast sprzyja utrzymaniu czystości w kotłowni. Wybierając z kolei opał w workach jutowytch, zagwarantujesz mu lepszą wentylację, ale też możliwość osypywania się na podłogę. W naszym składzie staramy się, w miarę możliwości, workować suchy węgiel. Workowany węgiel orzech i kostka są również przesiewane przed workowaniem.
Zależy Ci na inwestycji w węgiel ze sprawdzonego źródła? Zachęcamy do zapoznania się z ofertą składu opałowegoEkogroszek Centrum w Długołęce koło Wrocławia. Przygotowaliśmy dla Ciebie starannie wyselekcjonowany węgiel i wiele więcej. Zapraszamy do zakupów!