Pellet iglasty czy liściasty? Wybór materiału opałowego

Choć wbrew pozorom rodzaj pelletu, jaki wybierzemy do ogrzewania opału, wydaje się mało znaczącą kwestią, po zagłębieniu się w temat okazuje się, że na rynku istnieje kilka rodzajów tego materiału o różnych właściwościach. Co ciekawe, właściwie dostosowany do danych potrzeb pellet może nie tylko zmaksymalizować siłę grzewczą, ale również zminimalizować ryzyko powstawania zabrudzeń podczas przechowywania. Podczas gdy jeden pellet będzie doskonały dla domów jednorodzinnych, inny sprawdzi się z kolei dla większych budynków. Zastanawiasz się, jakie są główne rodzaje pelletu? Zasadniczo wyróżniamy:

  • pellet drzewny – powstały z trocin, zrębek i innych odpadów procesu obróbki drewna liściastego lub iglastego.
  • pellet agro – tworzony z odpadów rolniczych, tj. słomy, siana czy biomasy,
  • pellet słonecznikowy – produkowany z odpadów ziaren słonecznika, czyli tzw. łusek.

W związku z tym, że pellet jest doskonałą alternatywą dla innych paliw opałowych, decyduje się na niego coraz więcej osób. Dlaczego? Ponieważ wyróżnia się atrakcyjną ceną, a w procesie jego spalania powstaje jedynie niewielka ilość popiołu oraz śladowa ilość dwutlenku węgla. Ponadto nie emituje on żadnych nieprzyjemnych zapachów ani nie zawiera szkodliwych dla zdrowia substancji.

Czym charakteryzują się pellet iglasty i liściasty?

Nie da się ukryć, że z uwagi na parametry, to właśnie pellet iglasty jest lepszym rozwiązaniem aniżeli liściasty. O ile przed obróbką drewno liściaste ma lepsze właściwości opałowe niż iglaste, zależność ta odwraca się podczas procesu prasowania i granulacji, w czasie którego surowiec zmienia swoją gęstość. Idąc dalej, pellet iglasty ze względu na swój skład (m.in. związki żywiczne) będzie się lepiej rozpalał, gwarantując świetne parametry energetyczne. Przy wyborze pelletu warto również zwrócić uwagę na kaloryczność (czyli wartość opałową), która jest wyższa w przypadku pelletu iglastego, ponieważ sięga nawet ponad 5 kWh na 1 kg produktu.

Wysokiej jakości pellet drzewny – oferta składu opału Ekogroszek Centrum

Jesteś z Długołęki, Wrocławia lub okolic? Zachęcamy do zapoznania się z całym asortymentem materiałów opałowych, jakie dla Ciebie przygotowaliśmy. Biorąc pod uwagę zróżnicowane potrzeby, prezentujemy zarówno pellet iglasty – SLIM, LAVA oraz OLIMP, jak i iglasto-liściasty Diablo. Ciesz się dostępem do najwyższej jakości pelletu drzewnego w dobrej cenie już dziś. Zapraszamy do zakupów!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl