Przyjęta przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego uchwała antysmogowa to szereg przepisów, których celem jest ograniczenie zanieczyszczenia powietrza na terenie:
- Gminy Miejskiej Wrocław,
- dolnośląskich uzdrowisk,
- pozostałych miejscowości Dolnego Śląska.
W związku z tym dzieli się ona na trzy uchwały dedykowane wspomnianym wyżej obszarom dlatego, choć zawarte w nich różnice są niewielkie, każdy mieszkaniec danego regionu musi stosować się do przepisów przeznaczonych dla konkretnego terenu. Dotyczą one rodzaju paliw i instalacji, jakie można użytkować, podmiotów, które muszą je realizować, a także terminów ich obowiązywania.
Kogo obowiązuje uchwała antysmogowa?
Uchwała antysmogowa dla miasta Wrocław obejmuje wszystkich mieszkańców, właścicieli budynków jednorodzinnych, a także spółdzielnie, wspólnoty, samorządy lokalne czy też podmioty prowadzące działalność gospodarczą, które użytkują instalacje na paliwa stałe (kotły, piece lub kominki) o mocy poniżej 1 MW.
1 lipca 2018 roku to dzień wejścia w życie zakazu stosowania na obszarze Gminy Miejskiej Wrocław najniższej jakości paliw stałych takich jak:
- węgiel brunatny oraz paliwa stałe produkowane z jego wykorzystaniem – mają one niską wartość opałową, a podczas spalania emitują duże ilości zanieczyszczeń pyłowych, siarkę czy benzo-α-piren,
- muły węglowe i odpady węglowe – zawierają dużą ilość wody, która może prowadzić do awarii urządzeń lub kominów, a dodatkowo pogarsza warunki spalania,
- miał (sypki węgiel kamienny o uziarnieniu poniżej 3 mm) – spalanie tak drobnej frakcji generuje do atmosfery ogromne ilości pyłu,
- drewno (o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%) – podczas spalania bardzo wilgotnej biomasy dochodzi do wydzielania się rakotwórczego benzo-α-pirenu oraz pyłów PM10 i PM2,5.
Harmonogram zmian w zakresie użytkowania instalacji grzewczych w mieście Wrocław
- Od 1 lipca 2018 roku nowo uruchamiane kotły mogą spalać jedynie gaz lub lekki olej opałowy. Przepis ten nie dotyczy miejsc, w których brakuje możliwości technicznych przyłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej, co musi potwierdzić operator sieci. Dodatkowo od tego dnia wszystkie kominki niebędące podstawowym źródłem ciepła (tzw. kominki rekreacyjne) muszą spełniać wymagania emisyjne dla cząstek stałych, z kolei te, które nim są, a zatem rozprowadzają ciepło, traktowane są jak kocioł.
- Od 1 lipca 2024 roku wchodzi w życie zakaz używania pieców na paliwa stałe, które nie realizują minimalnych wymogów dla 3 klasy. Mowa o tzw. kopciuchach.
- Od 1 lipca 2028 roku zaczyna obowiązywać zakaz użytkowania jakichkolwiek pieców na paliwa stałe, który nie dotyczy miejsc niemających przyłącza do sieci ciepłowniczej lub gazowej, co musi zostać potwierdzone przez operatora sieci. W takich przypadkach dozwolone są kotły na paliwa stałe, spełniające wszystkie wymagania uchwały.
Zapoznaj się z całą treścią uchwały antysmogowej dla Gminy Miejskiej Wrocław, ponieważ zawarte w niej informację pozwolą Ci ogrzewać nieruchomość zgodnie z obowiązującym prawem. Musisz stawić czoła wymianie pieca lub kotła? Zachęcamy do zapoznania się z całym asortymentem urządzeń, jaki przygotowaliśmy w składzie opałowym Ekogroszek Centrum w Długołęce koło Wrocławia!