Wiosna to okres, w którym szczególną uwagę powinniśmy poświęcić roślinom – tyczy się to zarówno rolników czy właścicieli szkółek kwiatowych, jak i miłośników przydomowych ogrodów oraz działek rekreacyjnych. Wszędzie tam, gdzie uprawia się rośliny, nadszedł czas na wiosenne nawożenie. Co należy wiedzieć o nawozach stosowanych wiosną? Dlaczego zapewnienie roślinom odpowiednich składników jest tak istotne? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Fosfor, potas i azot – niedobory po zimie
Nie jest tajemnicą, że po zimie gleba bywa wypłukana z niezbędnych mikro- i makroelementów, a to, co zostało, zdążyło się związać w sposób nieprzyswajalny dla roślin. Dlatego pierwsze nawożenie uznaje się za najważniejsze – wiosenne dokarmianie upraw rozpoczyna się na początku marca, a kończy w czerwcu. Dzięki niemu rośliny mają odpowiednią ilość pożywienia w okresie najbardziej intensywnego rozwoju. Jednymi z najważniejszych nawozów są odmiany mineralne. Azot, odpowiedzialny za budowę zielonych tkanek, dostarczymy, podsypując uprawę mocznikiem granulowanym. W ogrodach sprawdzają się gotowe mieszanki nawozowe.
Plantacje warzyw – jak zadbać o nie wiosną?
Warzywa, szczególnie te uprawiane w celach zarobkowych, wymagają dużo więcej uwagi. Odpowiednie nawozy pozwalają osiągnąć im odpowiedni wzrost, kolor, a rolnikom zwiększyć plony. Do wiosennego nawożenia, zarówno przed sadzeniem, jak i na dalszych etapach pielęgnacji, należy ze szczególną troską podejść do składu nawozu. Jednym z bardziej popularnych, wydajnych, a przede wszystkim wysokim jakościowo produktem jest nawóz Botnar. Należy go równomiernie rozprowadzić z glebą lub intensywnie nawodnić, aby wszystkie zawarte w nim mikroelementy dobrze przygotowały grunt pod rozsiew i inne zabiegi.
Polifoska 8 – idealna na wiosnę
Polifoska 8 to uniwersalny nawóz, którego zaawansowany skład pozwala na użycie go zarówno pod rośliny ogrodowe, zboża, rośliny pastewne, jak i drzewa lub krzewy sadownicze. Opracowana przez naukowców z Grupy Azoty szczególnie dobrze sprawdzi się w miejscach o ubogim nawodnieniu, gwarantując dobre ukorzenienie roślin. W wiosennym nawożeniu doskonale radzi sobie również naturalny kompost, jednak nie zaspokaja on wszystkich potrzeb roślin w okresie intensywnej budowy tkanek.
Jeżeli nie rozpocząłeś jeszcze wiosennego nawożenia, a zamierzasz odwiedzić skład opału w okolicach Wrocławia – zapytaj naszych specjalistów o najlepsze produkty dla Twoich upraw.