Nie da się ukryć, że pellet drzewny staje się jednym z najchętniej wybieranych biopaliw, czego powodem jest między innymi zwiększająca się rokrocznie świadomość ekologiczna konsumentów. Prowadzona prężnie polityka antysmogowa, a także szereg działań zmierzających do eliminacji w ciepłownictwie paliw kopalnych mają znaczący wpływ na szerokie zainteresowanie się pelletem drzewnym zarówno przez osoby indywidualne, jak i przedsiębiorstwa. Niestety wraz z entuzjazmem wynikającym z używania pelletu, rosną również niepoparte żadnymi dowodami mity na temat jego produkcji, ceny oraz stosowania. Jednym z najchętniej powielanych jest, chociażby ten dotyczący zagrożenia lasów przez wzmożoną wycinkę drzew na pellet. Jak jest naprawdę? Sprawdźmy to!
Pozostałości poprodukcyjne z przemysłu drzewnego – jaka jest ich rola?
Pellet drzewny produkowany w Polsce czy też przeważającej części Europy Środkowo-Wschodniej powstaje wyłącznie z surowców stanowiących resztki poprodukcyjne w postaci wiórów, trocin, zrębek bądź zrzyn. Co ciekawe, pozostałości te nie są odpadami w rozumieniu ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2018 r. poz. 992), ponieważ definiowane są tam jako biomasa. W związku z powyższym produkcja pelletu nie zakłada zorganizowanej wycinki drzew, lecz korzysta z materiałów uzyskiwanych w procesie przetwarzania drewna w przemyśle. Zagospodarowanie pozostałości poprodukcyjnych idealnie wpisuje się więc w zasady zero waste oraz ekonomii cyrkularnej.
Produkcja pelletu drzewnego – zrównoważone działania, które nie stanowią zagrożenia dla bogactwa flory leśnej
Stwierdzenie, że zwiększony popyt na pellet i rosnąca popularność tego paliwa intensyfikują wycinkę drzew, jest nie tylko nieprawdziwe, ale wręcz krzywdzące. Biorąc pod uwagę cały proces powstawania opału wyraźnie widać, jak kluczowe jest w nim wykorzystywanie pozostałości poprodukcyjnych z przemysłu drzewnego. Wpływa to pozytywnie na zagospodarowanie surowca, zmniejszając marnotrawstwo oraz ulepszając sposoby zarządzania nim.
Jeszcze jakiś czas temu zalegające trociny czy zrębki stanowiły dla zakładów przerobu drewna problem, którego należy się pozbyć. Dziś są one sprzedawane do fabryk pelletu, zapewniając tartakom źródło dochodu, a przy tym zyskując nową rolę. Gospodarka cyrkularna to istota zrównoważonej produkcji tak ważnej zwłaszcza w obliczu postępujących zmian klimatycznych. Chciałbyś ogrzewać swój dom w ekologiczny sposób? Wybierz pellet drzewny z oferty Ekogroszek Centrum już dziś!