Dopłaty dla osób ogrzewających dom piecem węglowym, kuchnią węglową czy kominkiem, czyli dodatek osłonowy w praktyce

Dopłaty dla osób ogrzewających dom piecem węglowym, kuchnią węglową czy kominkiem, czyli dodatek osłonowy w praktyce

Dodatek osłonowy jest elementem uchwalonej przez Sejm Tarczy Antyinflacyjnej, która zakłada wsparcie finansowe w zakresie ogrzewania dla osób o odpowiednio niskich dochodach. Jest on kluczową częścią rządowej strategii koncentrującej się na niwelowaniu rosnących cen energii, gazu i żywności, a skierowany jest dla wszystkich tych, którzy mogą realnie potrzebować finansowej pomocy. O ile działania zakładane przez Tarczę Antyinflacyjną mają na celu poprawę dobrostanu obywateli, są niestety wymierzone bezpośrednio w ekologiczne źródła ciepła, ponieważ dofinansowaniami są objęte przede wszystkim te generujące najwięcej smogu i zanieczyszczeń.

Jak starać się o dodatek osłonowy?

Osłonowe zostaje przyznawane na wniosek, który można złożyć albo w lokalnym urzędzie gminy, miasta lub dzielnicy, albo też przez ePUAP. Co ważne, należy pamiętać o trzymaniu się terminu, składając go najpóźniej do 31 października 2022 roku. Wszyscy ci, którzy oddali go do końca stycznia, otrzymają pieniądze w dwóch ratach (I – do 31 marca, II – do 2 grudnia), z kolei osoby dostarczające wniosek później uzyskają cały dodatek osłonowy w jednej racie. Ponadto warto pamiętać również o tym, że na każde gospodarstwo domowe przypada jeden dodatek osłonowy.

Kto może uzyskać osłonowe i w jakiej kwocie?

Adresatami dodatku osłonowego są obywatele prowadzący jednoosobowe gospodarstwo domowe, których dochód miesięczny nie przekracza 2100 zł netto oraz rodziny z dochodami nieprzekraczającymi 1500 zł netto na osobę. Tarcza Antyinflacyjna przewiduje następujące kwoty dodatku osłonowego:

  • 400 zł dla gospodarstw jednoosobowych,
  • 600 zł dla gospodarstw złożonych z 2-3 osób,
  • 850 zł dla gospodarstw złożonych z 4-5 osób,
  • 1150 zł dla gospodarstw złożonych z 6 lub więcej osób

Co ważne, kwoty te odnoszą się do ogrzewania za pomocą kotła na pellet bądź ekogroszek, pompy ciepła, gazu lub też sieci miejskiej, z czym wiążą się niemałe kontrowersje. Jakie? Otóż osłonowe dla wspomnianych wyżej metod jest nieco niższe niż dla znacznie bardziej nieekologicznych źródeł odpowiadających za dużą część zanieczyszczeń powietrza.

Dodatek osłonowy dla gospodarstw korzystających z kotła na paliwa stałe, kominka, piecokuchni, kozy czy też pieca kaflowego wynosi:

  • 500 zł dla gospodarstw jednoosobowych,
  • 750 zł dla gospodarstw złożonych z 2-3 osób,
  • 1062,50 zł dla gospodarstw złożonych z 4-5 osób,
  • 1437,50 zł dla gospodarstw złożonych z 6 lub więcej osób.

Skąd wynikają różnice między kwotami? W trakcie prac nad ustawą uzasadniono, że gospodarstwa domowe korzystające z węgla i paliw węglopochodnych należą zwykle do najuboższych, stąd też zasługują na szczególne wsparcie. Większa ochrona ekonomiczna tej grupy wynika również ze znacznych podwyżek cen surowca, które zauważalnie przekładają się na wzrost kosztów ogrzewania.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią ustawy oraz skorzystania ze wsparcia, jakie oferuje obywatelom Tarcza Antyinflacyjna.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl