Zbliżająca się wielkimi krokami zima, nieustanne problemy z dostępnością węgla i innych materiałów opałowych, a do tego niebotyczne ceny za tonę surowca sprawiają, że wiele osób przechodzi obecnie ciężkie chwile. Widmo pustej kotłowni jest dla wielu domostw jak najbardziej realne, a choć opał można co prawda zakupić np. od sprawdzonych dostawców węgla czy w marketach, dość mocno odstrasza jego cena, która jest dla mnóstwa zainteresowanych po prostu za wysoka.
Frustracja, lęk i obawy w związku z nastaniem okresu jesienno-zimowego sprawiają, że część osób stara się szukać alternatywnych źródeł surowca. Jako że Polska Grupa Górnicza nie jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu na węgiel kamienny, ekogroszek czy miał w niskiej cenie, ludzie uciekają się do tropienia lepszych ofert oraz zamawiania towaru z mało znanych sklepów internetowych. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że są to dość niebezpieczne działania, ponieważ sprzedawcy nierzadko okazują się zwykłymi oszustami.
Przekręty węglowe – jak wyglądają?
Nieuczciwe praktyki przyjmują dość często formę sklepów internetowych, w których oferowany jest opał w bardzo dobrej cenie – znacznie niższej niż można byłoby się tego spodziewać. Aby zyskać na wiarygodności, właściciele sklepów wykorzystują przy ich rejestracji dane innych faktycznie istniejących firm, ponieważ w ten sposób bez problemu można wyszukać ich w CEIDG lub KRS.
Innym sposobem oszukiwania zdesperowanych klientów są oferty na różnych serwisach sprzedażowych czy aukcyjnych. Choć zakupy są na nich w pewien sposób chronione, nie sposób zweryfikować jakości kupowanego opału, a także tego, czy faktycznie nim jest. Przykład? Wiele osób, które zamówiły ekogroszek, otrzymały pocięte opony, wszak na zdjęciu wyglądały one tak jak prawdziwy opał.
Choć przekręty ze sprzedażą opon czy też pomalowanych na czarno kamieni są dość ekstremalne, przyjmują one również nieco łagodniejszą formę – kupujący otrzymują zamiast węgla kamiennego węgiel brunatny. Niestety, skoro cena opału cały czas rośnie, a dostępność spada, trudno spodziewać się w najbliższym czasie ukrócenia przez służby wszystkich nieuczciwych praktyk. Z tego powodu trzeba trzymać się na baczności.
Bezpieczny zakup opału – w jaki sposób uniknąć przekrętów?
Aby nie paść ofiarą węglowych oszustw, warto przede wszystkim zrezygnować z zakupów online u nieznanych sprzedawców – czy to w sklepach internetowych, czy też w serwisach sprzedażowych. Bezpiecznie będzie zdecydować się na nie wyłącznie, jeśli mamy możliwość odbioru osobistego surowca z zapłatą na miejscu, co pozwoli zweryfikować ewentualne nieprawidłowości, np. w jakości ekogroszku.
Ważnym sygnałem ostrzegawczym powinna być dla nas zawsze cena – zbyt niska z pewnością wynika bowiem z nieuczciwych praktyk. W związku z tym pragnąc kupić ekogroszek czy węgiel kamienny warto zwracać się wyłącznie do wiarygodnych składów z wieloletnim doświadczeniem w branży. Jako Ekogroszek Centrum działamy na rynku opałowym już od 14 lat, prowadząc zarówno sklep stacjonarny, jak i internetowy.
Choć atrakcyjne oferty sprzedaży wydają się wielu osobom niezwykle kuszące, warto mieć na uwadze możliwe oszustwa, które pozbawią nas zarówno pieniędzy, jak i wyczekiwanego opału. Bezpieczniej i rozważniej jest zapłacić za towar nieco więcej, aby faktycznie otrzymać wysokiej jakości ekogroszek czy węgiel kamienny potrzebny do ogrzania domostwa. Nie daj się wzbogacić oszustom, kupuj opał tylko ze sprawdzonych źródeł.