Brykiet torfowy – tańsza i bardziej ekologiczna alternatywa dla węgla

Brykiet torfowy – tańsza i bardziej ekologiczna alternatywa dla węgla

Wykorzystywanie węgla kamiennego oraz drewna jako opału sięga wielu wieków w przeszłość, ale wraz z rozwojem technologicznym powstały – i wciąż powstają – różnorodne zamienniki o zaletach przewyższających dotychczas używane paliwa. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań cieszących się coraz większą popularnością jest stosowanie brykietu torfowego. Określa się go jako ekologiczny opał mogący z powodzeniem zastąpić drewno lub węgiel, a przy tym cechujący się znakomitymi parametrami pod względem efektywności czy łatwości użytkowania. 

Czym jest brykiet torfowy?

Brykiet torfowy, jak wskazuje sama nazwa, produkowany jest z torfu, a więc surowca pozyskiwanego z gleby, który zostaje poddany specjalnemu procesowi obróbki. Ten z kolei polega na sprasowaniu materiału pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu otrzymuje się paliwo stałe w formie twardych kostek (wałków). Metoda produkcji oraz właściwości samego torfu sprawiają, że brykiet torfowy nie kruszy się, a przede wszystkim wyróżnia się długim czasem spalania. Co więcej, przy dostępie powietrza pali się on płomieniem, natomiast przy zamknięciu komory pieca może utrzymywać żar przez długi czas. 

Parametry paliwa pozyskiwanego z torfu

 Kaloryczność brykietu torfowego sytuuje się na poziomie ok. 17-18 MJ/kg, co przewyższa chociażby parametry drewna opałowego i jest zbliżone do właściwości węgla kamiennego. Warto jednak pamiętać o wielu innych zaletach stosowania paliwa stałego pozyskiwanego z naturalnego torfu. Jego użytkowanie wiąże się bowiem ze znacznie mniejszą ilością sadzy w kotle, co zwiększa żywotność urządzenia oraz redukuje konieczność uciążliwego czyszczenia. Oprócz tego brykiet torfowy jest tańszy, a jego spalanie, w związku ze zmniejszoną ilością szkodliwych substancji, stanowi rozwiązanie znacznie bardziej przyjazne środowisku. 

Użytkowanie i przechowywanie brykietu torfowego

Brykiet torfowy może być spalany samodzielnie albo jako dodatek do węgla, drewna lub pelletu – sprawdza się w kotłach CO, kominkach oraz kuchniach. Warto również pamiętać o jego odpowiednim przechowywaniu w suchym, zadaszonym pomieszczeniu. Paliwo stałe tego rodzaju znaleźć można w ofercie naszego składu opału w pobliżu Wrocławia. W firmie Ekogroszek Centrum dostarczamy brykiet torfowy w big bagach o wadze 400-650 kg albo workach po 25 kg, w ramach sprzedaży detalicznej bądź hurtowej, z zastosowaniem samochodów z windą lub wywrotek. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego w celu złożenia zamówienia!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl