Jesienne nawożenie ogrodu i pola

Jesienne nawożenie ogrodu i pola

Koniec lata i następująca po nim jesień to doskonały czas, aby zaplanować proces nawożenia terenów. Dlaczego jest to tak ważne? Nawożenie to istotny zabieg pielęgnacyjny, dzięki któremu w następnym roku rośliny mogą rozpocząć sezon odżywione i w doskonałej kondycji. O czym warto pamiętać przed zakupem odpowiednich nawozów? Na jakie składniki preparatów należy zwracać szczególną uwagę? Podpowiadamy!

Badanie gleby – skuteczny sposób na większą efektywność nawozów

Jak się okazuje, niedobór substancji odżywczych może być równie szkodliwy, co ich nadmiar. W związku z tym niezbędnym etapem planowania nawożenia powinna być kompleksowa analiza gleby. Próbkę ziemi przekazuje się do badania w specjalistycznym laboratorium, gdzie zostaje określony jej skład oraz zawartość poszczególnych związków mineralnych. Dysponując takimi informacjami, można lepiej ustalić dawki nawozowe, stawiając na brakujące składniki w odpowiedniej ilości.

Oczywiście nie każdy ma możliwość wykonania badania gleby. W takim przypadku pozostaje opierać się na potrzebach roślin, a także próbować określić skład podłoża za pomocą roślin wskaźnikowych. O ile duża ilość komosy i gwiazdnicy wskazuje na ziemię bogatą w azot, przewaga babki lancetowatej oraz fiołka wonnego sugeruje jego niedobór w glebie.

W sytuacji, gdy nie ma się wiele doświadczenia, dobrym rozwiązaniem są wieloskładnikowe mieszanki nawozowe (np. marki Polifoska). Są one bowiem skomponowane tak, aby dostarczały roślinom wszystkich niezbędnych składników w optymalnych proporcjach.

Czym nawozić jesienią?

Jesień to dobra pora, aby skorzystać z oferty nawozów zawierających potas i fosfor, a także zająć się wapnowaniem gleby. Nie warto stosować jednak azotu, ponieważ pobudza on roślinność do wzrostu, utrudniając wejście w stan spoczynku. Choć jest to powszechnie przyjętą regułą, zdarzają się pewne odstępstwa i wyjątki, które warto mieć na uwadze.

W składzie opałowym Ekogroszek Centrum w Długołęce koło Wrocławia mamy dla Ciebie szeroki asortyment wysokiej jakości preparatów nawozowych. Oferujemy:

Jesteśmy przekonani, że dzięki nim skutecznie zadbasz o roślinność w swoim ogrodzie, sadzie czy na polu, dobrze przygotowując ją na nadchodzący zimowy sezon. Masz jakiekolwiek pytania bądź wątpliwości? Zapraszamy do kontaktu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl