Program Priorytetowy „Ciepłe Mieszkanie” – co warto o nim wiedzieć?

Program Priorytetowy „Ciepłe Mieszkanie” – co warto o nim wiedzieć?

„Ciepłe Mieszkanie” to projekt, którego głównym celem jest dążenie do eliminacji źródeł ciepła na paliwa stałe niespełniających wymagań 5. klasy bądź też dyrektywy ekoprojektu. Jakie działania przewiduje? Przede wszystkim dofinansowanie do zakupu efektywnych źródeł ogrzewania, ale też szeregu innych czynności, takich jak np. wymiana stolarki okienno-drzwiowej czy wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Kto może zostać beneficjentem programu „Ciepłe Mieszkanie”?

Projekt ten skierowany jest do osób fizycznych mających tytuł prawny wynikający z prawa własności bądź też ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego (np. w budynku wielorodzinnym). Co ważne, warunkiem przystąpienia do programu jest użytkowanie nieefektywnego źródła ciepła na paliwa stałe, które nie spełnia wymagań minimum 5. klasy według normy EN 303-5. Ponadto właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych mogą starać się o uzyskanie dotacji wyłącznie w przypadku, gdy gmina, w której obrębie znajduje się nieruchomość, przystąpiła do programu „Ciepłe Mieszkanie”.

Co obejmuje dofinansowanie?

Dotacja może zostać przeznaczona na:

 • zakup kotła gazowego kondensacyjnego, ekologicznego kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, pompy ciepła (typu powietrze-woda bądź powietrze-powietrze) lub też ogrzewania elektrycznego,

 • podłączenie lokalu mieszkalnego do miejskiej sieci ciepłowniczej,

 • zakup i montaż (wraz z demontażem starszej instalacji, jeśli takowa była) instalacji c.o., CWU oraz instalacji gazowej na potrzeby ogrzewania ,

 • wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,

 • wymianę okien i drzwi zewnętrznych.

Progi i kwoty dofinansowania

Wysokość dotacji jest zależna od wysokości dochodów, a maksymalna kwota może wynosić od 15 do nawet 37,5 tys. zł – odpowiednio 30, 60 lub 90% kosztów kwalifikowanych (wydatków poniesionych w związku inwestycją). Zgodnie z tym wyróżniamy:

 1. Podstawowy poziom dofinansowania – do 15 tys. zł (do 30% kosztów kwalifikowanych), jeśli dochód nie przekracza 120 tys. zł.

 1. Podwyższony poziom dofinansowania – do 25 tys. zł (do 60% kosztów kwalifikowanych) w przypadku gdy, dochód na osobę nie przekracza:

  • 1673 zł w gospodarstwie wieloosobowym,

  • 2342 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

 1. Najwyższy poziom dofinansowania – do 37,5 tys. zł (do 90% kosztów kwalifikowanych), jeśli dochód na jedną osobę mieści się w przedziale:

  • 900 zł – w gospodarstwie wieloosobowym,

  • 1260 zł – w gospodarstwie jednoosobowym,

lub też ustanie prawo do zasiłku (opiekuńczego, rodzinnego, okresowego, stałego).

Program Priorytetowy „Ciepłe Mieszkanie” obowiązuje od 21 lipca 2022 roku do 31 grudnia 2026. W tym czasie należy śledzić terminy naboru na terenie swojej gminy, a gdy się pojawią, złożyć odpowiednie dokumenty.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl