Smog to coraz częściej pojawiające się na całym świecie zjawisko atmosferyczne, które powstaje w wyniku zanieczyszczenia powietrza różnego rodzaju substancjami chemicznymi oraz niekorzystnych czynników natury. Prowadzi do szkodliwych konsekwencji dla zdrowia ludzi oraz środowiska naturalnego. Wyróżniamy 2 główne rodzaje smogu, typ Los Angeles, pojawiający się głównie w strefach subtropikalnych oraz charakterystyczny dla klimatycznej strefy umiarkowanej smog londyński, który pojawia się od listopada do marca. Czy temu zjawisku da się przeciwdziałać?
Jakie są przyczyny smogu?
Aby móc przeciwdziałać smogowi, warto poznać, w jaki sposób powstaje. Za smog odpowiedzialna jest działalność człowieka, a więc coraz większa liczba samochodów na drogach, palenie paliwami stałymi oraz rozwój przemysłu – fabryk. Znaczenie ma również pogoda, klimat i uwarunkowania terenu. Do głównych składników smogu zaliczamy:
- pyły zawieszone (PM10 i PM2.5) – to mikroskopijne cząstki stałe lub ciekłe unoszące się w powietrzu, które mogą przedostać się do układu oddechowego, powodując szereg problemów zdrowotnych;
- tlenki azotu (NOx) – powstają w wyniku spalania paliw kopalnych, głównie w pojazdach silnikowych i zakładach przemysłowych. Odpowiadają za podrażnienia dróg oddechowych oraz przyczyniają się do powstawania deszczu kwasowego;
- dwutlenek siarki (SO2) – pojawia się w wyniku spalania paliw zawierających siarkę, przede wszystkim w elektrowniach cieplnych i zakładach przemysłowych. Jego obecność sprzyja powstawaniu smogu siarkowego.
Jak przeciwdziałać smogowi?
Skutki zanieczyszczenia powietrza są zauważalne gołym okiem – na zewnątrz widać bowiem zalegający gęsty dym, który utrudnia oddychanie, ale to nie wszystko. Smog prowadzi do chorób układu oddechowego i krwionośnego, powoduje alergie i astmę oraz obniża odporność organizmu. Nie jest też obojętny dla środowiska – agresywne składniki smogu negatywnie oddziałują też na zwierzęta i rośliny.
Bez wątpienia więc należy przeciwdziałać smogowi. Jak to robić? W pierwszej kolejności warto sprawdzić stan swojego pieca oraz wymienić stare kotły na bardziej ekologiczne z podajnikiem. Zaleca się też redukcję emisji gazów cieplarnianych związanych z indywidualnym transportem. Dobrym pomysłem jest również inwestycja w odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna czy wiatrowa, które mogą znacznie zmniejszyć emisję zanieczyszczeń powietrza. Ważne jest też wprowadzenie i egzekwowanie surowych norm dotyczących emisji zanieczyszczeń przez przedsiębiorstwa oraz zwiększenie świadomości społecznej. W walce z problemem smogu kluczowe jest więc podejście wielostronne, łączące działania rządu, przemysłu, społeczeństwa i nauki.