Wymiana starego pieca na kocioł pelletowy z dotacjami rządowymi

Wymiana starego pieca na kocioł pelletowy z dotacjami rządowymi

Najbardziej znanym w Polsce programem wspierającym termomodernizację jest Czyste Powietrze. Dzięki niemu można otrzymać środki finansowe niezbędne do wymiany starych urządzeń grzewczych na nowe – o wiele bardziej wydajne oraz ekologiczne. Do tej grupy pieców należy między innymi niezwykle oszczędny energetycznie kocioł na pellet. Dlaczego warto zamontować go w domu? Jakie środki możemy na niego otrzymać i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie we Wrocławiu lub innym mieście?

Wsparcie finansowe przewidziane w programie

Dofinansowanie, jakie można otrzymać w ramach zakupu i wymiany starego pieca na kocioł na pellet drzewny, może wynosić 50, 70, 90, a nawet 100% kosztów inwestycji. Jak określają zapisy programu Czyste Powietrze – kwota ta jednak zostaje wypłacona po zakończeniu instalacji i nie może przekroczyć 53 tys. zł na jedno gospodarstwo domowe.

Dla osób nieposiadających zasobów finansowych do wymiany pieca istnieje też możliwość skorzystania z innych, regionalnych programów zapewniających prefinansowanie lub pożyczkę z opcją umorzenia.

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dotację?

Z opisanego wyżej wsparcia mogą skorzystać właściciele budynków o maksymalnie 4 kondygnacjach, których roczne wynagrodzenie nie przekracza 135 tys. zł. Co więcej, jeśli ktoś ma niskie dochody, z powodzeniem może liczyć na większą dotację. Z podwyższonego poziomu dofinansowania skorzystać mogą osoby samotne zarabiające co miesiąc mniej niż 2651 zł, a także rodziny, w których miesięczny dochód wynosi poniżej 1090 zł na osobę. Wówczas istnieje opcja uzyskania nawet całkowitego zwrotu środków przeznaczonych na inwestycję.

Należy jednak pamiętać, że dotacja obejmuje kotły na pellet 5 klasy z podwyższonym standardem emisyjności oraz certyfikatem Ecodesign. Urządzenia te zużywają o wiele mniej materiału, co tradycyjne piece na biomasę czy węgiel, więc mają wyjątkowo mały wpływ na środowisko. Dodatkowo kotły te zajmują niewiele miejsca i są wyposażone w podajnik, który zdecydowanie zwiększa komfort ich użytkowania.

Jak złożyć wniosek i uzyskać dofinansowanie na kocioł pelletowy?

Wniosek o dotację do pieca na pellet można złożyć na stronie programu Czyste Powietrze oraz osobiście, w oddziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej albo gminie realizującej wspomniany program. W przypadku obu możliwości niezbędne będzie przygotowanie fizyczne lub w formie skanów między innymi:

  • dowodu osobistego,
  • dokumentu potwierdzającego prawo własności budynku,
  • zaświadczenia upoważniającego do podwyższonego finansowania (wydanego maksymalnie 3 miesiące wcześniej),
  • zgody współwłaścicieli nieruchomości z danymi i podpisami,
  • umowy z wykonawcą w przypadku dotacji z prefinansowaniem.

Dopełnienie wszelkich formalności może być skomplikowane, dlatego, jeśli masz wątpliwości – skorzystaj z pomocy fachowców w firmie Ekogroszek Centrum! Z przyjemnością wesprzemy Cię w procesie składania wniosku, a nawet dostarczymy nowy piec na pellet na terenie Wrocławia oraz okolic. Nie czekaj dłużej i postaw na innowacyjne rozwiązanie już teraz!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl