Czyste Powietrze – sprawdź zmiany zasad dofinansowania w 2024 roku

Czyste Powietrze – sprawdź zmiany zasad dofinansowania w 2024 roku

Ze wsparcia finansowego oferowanego przez program Czyste Powietrze skorzystało już wiele gospodarstw domowych, z sukcesem wymieniając stare piece na nowe niskoemisyjne kotły na pellet i drewno czy pompy ciepła. W kwietniu tego roku NFOŚiGW wprowadza jednak pewne zmiany w warunkach, pozwalając na uzyskanie dofinansowania wyłącznie na urządzenia o potwierdzonej jakości, które zostały wpisane na listę ZUM (Zielonych Urządzeń i Materiałów).

Skąd taka decyzja? Okazało się, że niezwykle powszechna stała się praktyka kupna pomp ciepła niespełniających deklarowanych na karcie produktu parametrów. Fundusz postanowił wobec tego stworzyć dodatkowe kryteria, dające pewność, że wsparcie finansowe będzie można uzyskać tylko na urządzenia o poświadczonej jakości wpisane na listę Zielonych Urządzeń i Materiałów. Obowiązek wpisu na listę ZUM dotyczyć będzie także kotłów na pellet drzewny oraz kotłów zgazowujących drewno – tutaj bez zmiany dotychczasowych wymogów.

Jakie zmiany w przypadku pomp ciepła?

Nie da się ukryć, że wchodzące w życie 1 kwietnia 2024 roku zmiany w programie Czyste Powietrze obejmują przede wszystkim szereg nowych wymogów w kontekście pomp ciepła. O czym warto pamiętać?

  • Do dofinansowania kwalifikują się wyłącznie urządzenia, których parametry zostały potwierdzone badaniami przeprowadzanymi w niezależnych akredytowanych laboratoriach na terenie EU lub EFTA.
  • Badania muszą w pełni potwierdzać parametry wskazane w karcie produktu oraz na etykiecie energetycznej.
  • Wsparcie finansowe udzielane jest wyłącznie na pompy ciepła wpisane na listę Zielonych Urządzeń i Materiałów.
  • Wszystkie pompy znajdujące się już na liście ZUM wymagają uzupełnienia dokumentacji o dodatkowy raport z ww. badań.

W okresie przejściowym, a więc do 1 kwietnia, odbędzie się weryfikacja nowych wymogów programu, która uwzględniać będzie właśnie sprawdzanie dostarczanych przez producentów lub dystrybutorów raportów z nowych badań. Po zakończeniu okresu przejściowego na liście ZUM zostaną wyłącznie te pompy ciepła, które przejdą pozytywną weryfikację.

Mając w planach złożenie wniosku, warto wstrzymać się do wejścia w życie przepisów, starając się o dofinansowanie dopiero po 1 kwietnia 2024. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wybrana pompa ciepła spełniać będzie wszystkie nowe wymogi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl